Document, comentariu, eseu, bacalaureat, liceu si facultate
Top documenteAdmitereTesteUtileContact
      
    


 


Ultimele referate adaugate

Adauga referat - poti sa ne ajuti cu un referat?

Politica de confidentialitate



Ultimele referate descarcare de pe site
  CREDITUL IPOTECAR PENTRU INVESTITII IMOBILIARE (economie)
  Comertul cu amanuntul (economie)
  IDENTIFICAREA CRIMINALISTICA (drept)
  Mecanismul motor, Biela, organe mobile proiect (diverse)
  O scrisoare pierduta (romana)
  O scrisoare pierduta (romana)
  Ion DRUTA (romana)
  COMPORTAMENT PROSOCIAL-COMPORTAMENT ANTISOCIAL (psihologie)
  COMPORTAMENT PROSOCIAL-COMPORTAMENT ANTISOCIAL (psihologie)
  Starea civila (geografie)
 

Ultimele referate cautate in site
   domnisoara hus
   legume
    istoria unui galban
   metanol
   recapitulare
   profitul
   caract
   comentariu liric
   radiolocatia
   praslea cel voinic si merele da aur
 
despre:
 
Proiect de lecţie
Colt dreapta
Vizite: ? Nota: ? Ce reprezinta? Intrebari si raspunsuri
 

ARIA CURRICULARA: Limbă şi comunicare

CLASA: a II a.

OBIECTUL: Limba şi Literatura Română.

SUBIECTUL: "La săniuş" după Mihail Sadoveanu.

TIPUL LECŢIEI: transmiterea/asimilarea de noi cunoştinţe.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- citirea corectă, conştientă şi fluidă a textului;
- alcătuirea de propoziţii cu ajutorul noilor cuvinte;
- gasirea răspunsurilor întrebărilor referitoare la conţinutul lecţiei;
- citirea selectivă a unor fragmente/propoziţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: elevii vor fi capabili:
O1 - să citească corect, conştient şi fluid lecţia "La săniuş" de Mihail Sadoveanu;
O2 - să alcătuiască propoziţii cu ajutorul cuvintelor: şirag, cârmuire, a dăscăli, cel mai meşter;
O3 - să răspundă la întrebări legate de conţinutul lecţiei;
O4 - să citească selectiv unele fragmente/propoziţii (care cuprind într-o/într-un) din lecţie.

METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, conversaţia euristică, povestirea, expunerea, lectura, lectura selectivă, explicaţia.

MATERIAL DIDACTIC: planşa cu peisaj de iarnă, volume ale lui Mihail Sadoveanu.

DURATA: 45 minute.

BIBLIOGRAFIE:
. "Manual de Limba şi Literatura Română", clasa a II a, Marcela Peneş, ed. Ana 2000;
. "Metodica predării limbii şi literaturii române" ed. Teora, Ioan ●
. "Istoria Literaturii române de la origini până la epoca marilor clasici",
George Căline



scu (despre Mihail Sadoveanu). Şerdean, 1998.


Nr. crt. Secvenţele Lecţiei Ob. operaţionale CONŢINUT INFORMAŢIONAL Metode şi procedee
Activitatea invăţătorului Activitatea elevilor
0 1 2 3 4 5
1 Organizarea colectivului de elevi Pregăteşte materialele necesare desfăşurării lecţiei. Stabileşte climatul psihoafectiv necesar bunei desfăşurări a lecţiei Îşi pregătesc cele necesare pe bănci
2 Verificarea temei a) cantitativ: Învăţătorul verifică efectuarea temei d.p.d.v. cantitativ;
b) calitativ: Învăţătorul verifică modul în care elevii şi-au efectuat tema pentru acasă şi corectează eventualele greşeli.
Învăţătorul verifică modul în care elevii au efectuat sarcinile unui exerciţiu de la tablă. Elevii rezolvă pe caietele de clasă sarcinile unui exerciţiu de la tablă.

Elevii citesc tema pentru acasă.



Elevii citesc rezolvarea exerciţiului pe care l-au efectuat în clasă.
Exerciţiul
3 Reactualizarea cunoştinţelor anterioare . - Ce lecţie am studiat noi ora precedenta?
. - Ce înţelegeţi voi prin silabă?
. - Când folosiţi voi cel mai adesea despărţirea în silabe?
. - Vă rog daţi-mi exemple de astfel de cuvinte! . - Ora precedentă am studiat lecţia "Silaba".
. - Silaba este parte dintr-un cuvânt, care se rosteşte printr-o singură deschidere a gurii.
. - Folosim despărţirea în silabe atunci când un cuvânt nu încape în întregime la sfârşitul rândului, trecând pe rândul următor numai silabe întregi.
Doi-trei elevi vin la tablă şi scriu cuvinte despărţite în silabe.

conversaţia




exerciţiul
4 Captarea atenţiei Învăţătorul le dirijează copiilor atenţia asupra unei planşe care se află la tablă. Planşa respectivă conţine un peisaj de iarnă în care un grup de copii se află pe derdeluş cu săniile.
Învăţătorul le adresează copiilor unele întrebări pornind de la planşa respectivă, dirijându-i spre ceea ce ei vor învăţa astăzi.
Copii îşi îndreaptă atenţia spre planşa respectivă.





Elevii răspund la întrebările doamnei învăţătoare.





conversaţia euristică
5 Anunţarea subiectului Învăţătorul îi anunţă pe elevi că astăzi vor trece la o nouă lecţie intitulată "La săniuş" după Mihail Sadoveanu.
- Vă rog să deschideţi manualele la pagina 49 şi caietele de clasă!
- Învăţătorul scrie titlul lecţiei la tablă.
- Învăţătorul le vorbeşte copiilor despre scriitorul Mihail Sadoveanu.
- Copii, când am mai întâlnit acest autor?




Elevii deschid manualele la p. 49 şi caietele de clasă.
Elevii scriu şi ei titlul
lecţiei pe caiete.




- Mihail Sadoveanu este autorul "Dumbravei minunate".









povestirea



conversaţia
6 Dirijarea învăţării









O1


O2







O3 - Elevii sunt invitaţi să privească câteva volume ale autorului.
- Se explică elevilor faptul că în manual e o formă prescurtată a textului.
Învăţătorul le citeşte elevilor lecţia.
Învăţătoarea le cere elevilor să citească şi ei lecţia in gand
Se explică cuvintele noi şi se alcătuiesc propoziţii cu ele.
Învăţătorul le adresează elevilor întrebări asupra conţinutului lecţiei şi a mesajului acestuia.
.Cine este autorul?
.De ce este intitulat "La săniuş"?
.Când se petrece întâmplarea?
.Ce se întâmplă pe Dealul Morii?
.De ce îşi aminteşte autorul cu plăcere de iarna aceea? Elevii privesc expoziţia






Elevii urmăresc lecţia pe manuale

Elevii citesc lecţia

Elevii alcătuiesc propoziţii cu ajutorul noilor cuvinte: şirag, cârmuire, a dăscălii, cel mai meşter.



.Mihail Sadoveanu
.pentru că acţiunea se petrece la săniuş
.în prima vacanţă de iarnă a autorului
.acolo copiii se dădeau cu sania pe derdeluş
.datorită peisajului, a emoţiilor şi a bucuriilor pe care le-a trăit. expunerea









lectura


exerciţiul








conversaţia
7 Fixarea cunoştinţelor

O4 - Vă rog să citiţi fragmentul în care se precizează că autorul se află în prima vacanţă!
- Vă rog să citiţi fragmentul în care se precizează modul în care autorul a învăţat cârmuirea saniei! Un elev citeşte acest fragment



Un elev citeşte acest fragment


lectura selectivă
8 Obţinerea performanţelor

O4 Învăţătorul le cere elevilor să citească din lecţie acele enunţuri care cuprind ortogramele "într-o" şi "într-un". Elevii citesc aceste enunţuri lectura selectivă
9 Asigurarea selecţiei şi a transferului Tema pentru acasă:
- să citească foarte bine lecţia;
- să scrie pe vocabular cuvintele noi;
- p50/ ex. 3,4,5;
Învăţătoarea face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat lecţia şi a felului în care elevii s-au comportat în timpul lecţiei.

Elevii sunt atenţi la sarcinile temei pentru acasă şi îşi notează pe caiete ceea ce au ca temă.



explicaţia


Colt dreapta
Noteaza documentul:
In prezent fisierul este notat cu: ? (media unui numar de ? de note primite).

2345678910

 
Copyright© 2005 - 2024 | Trimite document | Harta site | Adauga in favorite
Colt dreapta