Proiect de activitate
GRUPA -; Pregatitoare c6c10cg
CATEGORIA DE ACTIVITATE -; Activitate psiho-motorica -; Ed. fizica
TEMA -; Gimnastica ritmica
SCOPUL -; Dezvoltarea coerenta, armonioasa a organismului;
-; Consolidarea gimnasticii ritmice;
-; Formarea si intarirea unor trasaturi de caracter,
a vointei, increderii in fortele proprii, a stapanirii
de sine;
-; Formarea spiritului de achipa, formarea deprinderilor motrice,
cresterea capacitatii sale generale de efort, asigurarea dezvoltarii
psiho-fizice armonioase a copilului prescolar.
OBIECTIVE OPERATIONALE
01. Sa execute cu deplin control miscari simple si complexe;
02. Sa raspunda motric la sarcina data;
03. Sa execute exercitii vizand miscarea diferitelor segmente ale
corpului (cap, gat, membre superioare, membre inferioare, trunchi, abdomen)
pe melodia unor cantece;
04. Sa execute corect rostogolirea, cumpana, podul de jos, lumanarea,
semisfoara, cosuletul, in ritmul unei melodii;
05. Sa participe cu interes si placere la desfasurarea
activitatii.
STRATEGII DIDACTICE
- Exercitiul fizic; explicatia, demonstratia, conversatia.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. crt Momentele activitatii Mijloace si masuri didactice dozare durata observatii
1
ORGANIZAREA
ACTIVITATII - Deplasarea copiilor in sala de grupa unde
acestia se aliniaza cu fata spre educatoare;
- Se verifica tinuta;
- Se da raportul de catre un copil;
- Anuntarea temei. 3’ In coloana cate unul.
2 PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFORT Se pregateste organismul
pentru efort prin diferite variante de mers si alergare.
- mers in cadenta combinat cu mers pe vafuri, mers pe calcaie,
mersului piticului, mers cu bratele inainte, cu bratele lateral si mersul
uriasului.
- alergare usoara, alergare cu genunchii sus, alergare cu calcaiele
lovind sezutul. 5’ In cerc unul dupa altul la o lungime de
un brat.
3 PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU REALIZAREA TEMEI Formarea coloanei de
gimnastica:
Ex.1 “Intindem elasticul”
Stand departat, bratele indoite cu pumnii stransi la
piept coatele orizontal-lateral cu intinderea coatelor
Timpul 2 -; revenire la pozitia initiala; timpii 3-8 se repeta
Ex.2 “Brate scurte, brate lungi”
1-2 brate pe umar, picior stang departat
3-4 brate sus, privirea dupa ele
5-6 brate pe umar
7-8 revenire
Ex.3
Stand cu picioare apropiate, brate in fata.
1-2 indoirea genunchilor
3-4 revenire drepti
Ex.4
Din stand departat cu mainile pe sold:
1-2 indoirea trunchiului spre dreapta
3-4 revenire
5-6 indoirea trunchiului spre stanga
7-8 revenire
Ex.5
Departat cu bratele in fata :
1-2 piciorul stang la mana dreapta
3-4 revenire
5-6 piciorul drept la mana stanga
7-8 revenire
Ex.6 “Sari minge sus”
Stand cu mainile pe sold timpul 1-8 saritura pe loc cu desprindere
pe ambele picioare
Respiratie
3 x 8
3 x 8
3 x 4
3 x 8
Copii sunt asezati in coloana de gimnastica (pe doua
randuri).
Miscarea se executa cu grad mai mare de incordare musculara.
3 x 8
2 ori
4 CONSOLIDAREA DEPRINDERII MOTRICE GIMNASTICA RITMICA
- Copii stau pe doua randuri fata in fata
- Pe fond muzical, in ritm cadentat de dans se fac miscari de brate,
de trunchi, de picioare alternate cu rostogolire, cumpana, podul
de jos, lumanarea, cosuletul, semisfoara.
15’
Copii vor fi impartiti in doua grupe.
5 REVENIREA ORGANISMULUI DUPA EFORT - Mers linistit in cerc, respirati
si inspiratie
- Scuturarea bratelor si picioarelor 1’
6 APRECIEREA ACTIVITATII - Educatarea face aprecieri individuale, evidentiaza
modul in care au participat copii la activitate. Le promite ca
va tine cont de dorinta lor de a mai desfasura gimnastica ritmica.
Pentru stimularea copiilor li se dau insemne cu sportivi -; devenind
si ei “mari sportivi” 1’ Aprecierea copiilor care au executat
corect.